Локални избори 2021Политички партии

Сали: Паркинзи, народна кујна за сиромашните, центар за култура во Чаир

Решавање на проблемот со паркинзите и сообраќајниот хаос, центар за култура, иновации и претприемништво, народна кујна за сиромашните, реставрација и реновирање на салата „Партизан“, се дел од проектите кои на граѓаните им ги вети кандидатот на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива за градоначалник на Општина Чаир, Беким Сали.

Скопје, 14 октомври 2021 (МИА) – Решавање на проблемот со паркинзите и сообраќајниот хаос, центар за култура, иновации и претприемништво, народна кујна за сиромашните, реставрација и реновирање на салата „Партизан“, се дел од проектите кои на граѓаните им ги вети кандидатот на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива за градоначалник на Општина Чаир, Беким Сали.

– Се ближи денот на големата победа. Во недела ќе ја прославиме големата победа и првиот ден од големата промена во Чаир. Тука сум да ве погледнам во очи и да ви кажам голема благодарност за поддршката. Иако резултатот од неделата е познат, сакам да кажам дека сите вие сте луѓе, вие сте луѓе од моето срце. Оваа победа не ми припаѓа мене, туку на сите, рече Сали.

Тој потенцира дека преку Мастер планот ќе се даде решение за да се направи Чаир урбано место.

– Ќе го решиме проблемот со паркинзите и сообраќајниот хаос во Чаир, затоа на 17 октомври ќе победиме. Младите мажи и жени ќе имаат центар за култура, иновации и претприемништво каде што може да се изрази нивната креативност, но тие исто така ќе се едуцираат исто како и нивните врсници ширум светот, така што на 17 октомври ќе победиме. Ќе направиме народна кујна за сиромашните, затоа на 17 октомври ќе победиме. Реставрацијата и реновирањето на салата Партизан е обврска за нас и младите да се ослободаат од обложувалниците и казината, така што на 17 -ти октомври ќе победиме. Бидејќи постарите како младите се важни за нас, затоа ќе воспоставиме огништа за старите лица каде ќе се грижиме за нашите најдраги, затоа на 17 октомври мора да победиме, рече Сали.

Претседателот на Алтернативата, Африм Гаши истакна дека дека четири години ништо не се гледа во Чаир, само уништување, узурпација и им се заблагодари на сите оние кои во 2017 година гласаа за Зеќирија Ибрахими за градоначалник на Чаир.

– Тие луѓе се вистинските херои, бидејќи и покрај целиот притисок, тие најдоа волја, сила да гласаат, 13.707 луѓе. Ова ќе ги вклучувам и 975 неважечки гласови, кои исто така беа за нас и ни ја украдоа нашата победа во 2017 година. На 17 октомври, ве молам вратете ја заслугата на Зека кај Беким, вратете ја победата таму каде што му припаѓа на народот, вратете го нашето достоинство, докажете дека не се плашиме од никого. Ја имаме победата во наши раце, ако со чиста совест го опкружиме бројот 6, убеден сум дека иднината на сите Албанци, и во Чаир и во цела Македонија, ќе оди добро. На 17 октомври секој ќе се соочи со две алтернативи. Првата е статус кво, а втората е промена. Статус кво овие што се на власт веќе 20 години сите ги знаеме, не можат да очекуваат ништо ново, истиот менталитет, ја уништи секоја албанска општина. Единствениот начин да се тестира надежта е да се гласа за промени на 17 октомври, рече Гаши.

Претседателот на Алијансата за Албанците  Зијадин Села истакна „дека треба да се стави крај на 20-годишното ропство“.

– Да се стави крај на 20 години ропство. Тие доаѓаат во името на власта, додека власт сте вие, драги гласачи, граѓани и луѓе, кои ја давате и ја преземате власта на денот на изборите. Противниците се обидуваат да кажат невистини. Да, Алијанса и Алтернатива, Зиадин и Африм и сите овие што ги гледате овде, секогаш ќе стапнуваат на себе за доброто на народот, додека вие ги газите луѓето за лична удобност, рече Села.фф/са/

Таг
Back to top button
Close
Close