0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталБизнисБизнис.СлајдерЕкономијаТема

Синдикатите и работодавачите со спротивни ставови за зголемувањето на минималната плата

Прашањето за зголемување на минималната плата што пред нова година го најавија од Владата се актуелизира деновиве, но оттаму најавуваат дека тоа може да се случи дури во вториот квартал од годината и во консултации со социјалните партнери. Синдикатите бараат зголемување на минималецот веднаш и спирално зголемување и на останатите плати. Според работодавачите, пак, секое покачување на минималната плата, надвор од договореното годишно усогласување, со пораст на инфлацијата, БДП и просечната плата, ќе предизвика негативни последици по економијата. За разлика од нив, експертите сметаат дека растот на минималната плата нема да го загрози стопанството. За ова во понеделник е закажан состанок во Владата меѓу раководството на Сојузот на синдикати на Македонија и владини претставници. Од исходот на тој состанок ќе зависат следните чекори на синдикатот кој се закани со штрајк доколку не биде прифатено нивното барање и веднаш не биде зголемена минималната плата.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close