БизнисБизнис.СлајдерЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Рударскиот гигант „Гленкор“ ќе плати повеќе од милијарда долари казни заради подмитување

Англо-швајцарската компанија соопшти дека постигнала договори со властите на САД, Велика Британија и на Бразил што ги истражуваат наводите за поткуп и манипулации на пазарот. Најавата за казните што треба да се платат дојде по вчерашната најава од „Гленкор Енерџи Ју-Кеј“ пред Лондонскиот суд дека ќе прифати вина по обвиненијата за поткуп поднесени од националната Канцеларија за сериозни измами.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close