Политички партии

Ристески: Со амандмани да се рекомпонира делот од буџетот за поддршка на земјоделците

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, со предложените околу 220 амандмани, ќе побара од владината коалиција целосно да се рекомпонира делот од буџетот кој што е наменет за поддршка на земјоделството во државата. Не може повеќе да има милијарди и милијарди евра за набавка на мебел, луксузни возила за функционерите, партиски вработувања, договорни услуги и разни трансфери, а да нема за навремена исплата на субвенции, за набавка на современа земјоделска механизација, за зголемување на земјоделските капацитети и за потенцијална исплата на евентуални штети кои би им се случиле.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close