0_Македонија.ПорталОпштество

Ревакцинирани 773 537 граѓани, трета доза примиле 24 021

Вкупно се вакцинирани 803 408 граѓани, ревакцинирани се 773 537, а трета доза примиле 24 021. Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина. Во изминатите 24 часа се регистрирани 436 нови случаи со Ковид-19 и седум починати лица. Вчера починала и 17 - годишна пациентка која имала хронично заболување јувенилен дијабетес тип 1.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close