0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Реал подготвен да му понуди на Милан 120 милиони евра за Леао

Реал Мадрид е силно заинтересиран за потписот на напаѓачот на Милан, Рафаел Леао, објави „La Gazzetta dello Sport“.

Рим, 26 мај 2022 (МИА) – Реал Мадрид е силно заинтересиран за потписот на напаѓачот на Милан, Рафаел Леао, објави „La Gazzetta dello Sport“.

Според италијанскиот спортски весник, мадридскиот клуб е подготвен да плати 120 милиони евра за 22-годишниот Португалец.

Се истакнува дека откако напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе го продолжи договорот со парискиот клуб, Леао стана главна трансфер цел на Реал Мадрид.

Договорот на напаѓачот со клубот од Милано е до 30 јуни 2024 година. Во сезоната 2021/22, тој постигна 14 гола и направи 12 асистенции во 42 натпревари за „Росонерите“ во сите натпреварувања.

Во исто време, Леао беше прогласен за најкорисен играч (МВП) на сезоната 2021/22 во Серија А. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close