ОпштествоОригинални текстови

Реакција на Народниот правобранител по сознанијата дека на припадници на ромската заедница не им се дозволува да отпатуваат во странство

Народниот правобранител упатува апел до граѓаните пред планираните патувања да се информираат за условите за патување кои важат при излез и напуштање на државата, како и за условите и правилата кои важат во земјата која е нивна конечна дестинација. Следствено, доколку ги исполнуваат условите за соодветната земја, а не им биде овозможено патување, односно бидат вратени назад, да се обратат во канцеларијата на Народниот правобранител, со поднесување претставка заедно со документацијата која ја поседуваат како потврда за исполнетост на условите.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close