0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерОпштество

Реакции во Србија по одобрувањето од СПЦ на афтокефалноста на МПЦ-ОА

„Патријархот Порфириј ја благослови автокефалноста на Македонската православна црква“, „Соборот на СПЦ едногласно ја одобри автокефалноста на МПЦ“, „Српската православна црква ја призна автокефалноста на МПЦ - Охридска архиепископија, се очекува томос на признавање“, се најчести наслови на сите печатени, ТВ и Радио медиуми и портали во Србија во кои во детали се пренесува настанот од Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, со осврт на досегашните чекори на двете цркви за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close