Дописници МКДОпштествоОпштински вестиСторија

Рамиз Алимовиќ во својот животен век изработил над 1000 тапани, тарабуки и дајриња

Кичевскиот тапанџија Рамиз Алимовиќ паралелно со свирката, до совршенство го совладал и производството на тапани и во тој поглед е еден од најпознатите мајстори во земјава. Како што вели самиот во изминатите повеќе од 50 години изработил над 1000 тапани, тарабуки и дајриња.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close