0_Спорт.ПорталРакометСпортСпорт.Слајдер

Ракометарите ги добија противниците за Мундијалот 2023

Македонската ракометна репрезентација по денешната ждрепка во Катовице, ги доби ривалите за Светското првенство кое следната година ќе се игра во Полска и Шведска. Противници на „црвено-жолтите ќе во Ф-групата ќе бидат Норвешка, Аргентина и Холандија.

Катовице, 2 јули 2022 (МИА) – Македонската ракометна репрезентација по денешната ждрепка во Катовице, ги доби ривалите за Светското првенство кое следната година ќе се игра во Полска и Шведска. Противници на „црвено-жолтите ќе во Ф-групата ќе бидат Норвешка, Аргентина и Холандија.

Состав на другите групи:

А-група: Шпанија, Црна Гора, Чиле и Иран
Б-група: Франција, Полска, Саудиска Арабија и Словенија
Ц-група: Шведска, Бразил, Африка 2 и Уругвај
Д-група: Исланд, Португалија, Унгарија и Јужна Кореја
Е-група: Германија, Катар, Србија, и Африка 5
Г-група: Африка 1, Хрватска, Африка 3 и САД
Х-група: Данска, Белгија, Бахреин и Африка 4

Македонците во првата групната фаза ќе играат во Краков. Мундијалот ќе се игра од 11- 29 јануари 2023 година. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close