Балкан

 Радев: Вистинските резултати во дијалогот со Бугарија ќе го забрзаат процесот на европска интеграција за Република Северна Македонија

Бугарија очекува ефективни активности од институциите на Европската унија за промовирање на вредностите на демократијата и почитување на човековите права во Република Северна Македонија. Ова го изјави шефот на државата Румен Радев денеска за време на состанокот со еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, соопшти прес -службата на претседателот на Бугарија, јави БТА.

 

Софија, 21 септември 2021 (МИА/БТА) – Бугарија очекува ефективни активности од институциите на Европската унија за промовирање на вредностите на демократијата и почитување на човековите права во Република Северна Македонија. Ова го изјави шефот на државата Румен Радев денеска за време на состанокот со еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, соопшти прес -службата на претседателот на Бугарија, јави БТА.

На средбата учествуваше и министерот за надворешни работи во привремениот кабинет Светлан Стоев. Румен Радев истакна дека 120.000 бугарски државјани во Република Северна Македонија се државјани на Европската унија и нашата земја се потпира на поддршката на европските институции за ефективно почитување на нивните права. Постигнувањето напредок во процесот на европска интеграција на земјите од Западен Балкан беше во фокусот на разговорот меѓу Румен Радев и Оливер Вархеји.

Бугарија е најзаинтересирана да ги види своите соседи во Европската унија, но за тоа е потребно целосно исполнување на Копенхашките критериуми за членство на Република Северна Македонија, особено почитување на човековите права и принципите на добрососедство, кои се во срцето на Европска соработка, нагласи бугарскиот претседател. Шефот на државата, исто така, посочи дека декларациите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки одлуки што ќе доведат до одржливи и неповратни резултати.

Ова исто така ќе го забрза процесот на европска интеграција за Република Северна Македонија. Румен Радев потсети дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Северна Македонија потпишан во 2017 година не се спроведува и нашиот југозападен сосед се уште не ги решил проблемите со говорот на омраза и засадување лажна слика за Бугарија во учебници, музеи и споменици, како и во однос на правата на граѓаните на земјата, кои отворено ја изразуваат својата бугарска самосвест. Заедничкиот став беше дека во процесот на европска интеграција на земјите од Западен Балкан и решавање на спорните прашања, најважен е директниот и отворен дијалог. Оливер Вархеји ќе ја посети и Република Северна Македонија, каде што ќе се сретне со раководството на земјата.

Back to top button
Close
Close