Општество

Работна средба во Собранието: Ромите и понатаму најмаргинализирана група во државава

Социјална заштита, образование, здравство, правна видливост и вработување, потребите на Ромите се уште исти. Ромите и понатаму остануваат најмаргинализирана група во државава, заклучија претставниците на граѓанските здруженија на денешната работна средба во Собранието со Интерпартиската парламентарна група за поддршка на правата на Ромите, нивна инклузија и интеграција во Република Северна Македонија и Комитетот за односи меѓу заедниците.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close