0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Путин сега би можел да стане уште поопасен

НАТО драстично го промени својот стратешки концепт, документ од 16 страници што последен пат беше ревидиран во 2010 година. Тогаш тој воопшто не ја спомуваше Кина, а зборуваше за Русија како „стратешки партнер“. Вагхорн забележува колку светот се променил за само десет години. Другата клучна работа од самитот на НАТО е планот за драматично зголемување на бројот на војници на НАТО во единиците за брза реакција од 40.000 на дури 300.000. Тој план е сè уште пуста желба, но треба да ја трансформира способноста на НАТО брзо да реагира на вонредни ситуации.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close