0_Web_Насловна-слајдерДописници СветМИА ИстражуваПолитикаТема

Проф. Христидис за МИА: Грчката Влада јасно ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија

Во изминатиот период, особено во пресрет на Самитот ЕУ- Западен Балкан, официјална Атина сѐ погласно ја изразува цврстата поддршка за европската перспектива на регионот, испраќајќи порака дека Унијата не смее да го заборави Западен Балкан, а професорот на катедрата за балкански, словенски и ориентални студии на солунскиот Универзитет „Македонија“, Јоргос Христидис, кој воедно е и истражувач во ЕЛИАМЕП, во разговор со дописничката на МИА од Атина вели дека е јасна поддршката на грчката Влада за европската перспектива на Северна Македонија, но и дека пролонгирањето на сегашната ситуација ги засега интересите на ЕУ во регионот.

Back to top button
Close
Close