БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Промени во грчкиот Кривичен законик – построги казни за одредени кривични дела

Доживотен затвор, како единствена казна за грозоморни убиства, повисоки казни за силувања, подметнувања на пожари и кривични дела што се однесуваат на малолетници, се дел од промените во грчкиот Кривичен законик, презентирани денеска од министерот за правда на Грција Костас Циарас, промени кои за одредени дела, стануваат построги, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close