0_Web_АктуелноБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерДописници МКДЕкономијаТема

Производството на сончоглед на македонските ниви низ годините намалено за десет пати

Сончогледовите полиња низ земјава се реткост, во рок од три децении производството на сочоглед на македонските ниви е намалено за десет пати. Деканот на Земјоделскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, Љупчо Михајлов, вели дека според податоците на Државниот завод за статистика најголем рекорд на засеани површини имало во 1989 година, кога под оваа култура биле покриени 46.000 хектари, а во 2014 година само 4.000 хектари.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close