0_Македонија.ПорталОпштество

Проект за јакнење на отпорноста на Ромите и нивно проактивно дејствување во кризни ситуации

Ромската заедница е  непропорционално повеќе погодена и поранлива од пандемијата со КОВИД-19 за разлика од мнозинското население, а јавните политики за управување со кризи и заштита и спасување не соодветствуваат со реалниот општествено-социјален контекст во кој живее оваа популација, покажуваат резултатите од проект кој од мај годинава го спроведуваа Здружението ЕСЕ и четири партнерски  организации во ромските заедници во општините Шуто Оризари, Ѓорче Петров, Прилеп и Карпош.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close