БалканДописници СветСвет.Слајдер

Премиерот Јанев ќе ја претстави позицијата на Бугарија на COP26 во Глазгов

Како што пренесува дописникот на МИА од Софија, со учеството на премиера Јанев на самитот во Глазгов Бугарија дава јасен знак дека во услови на светска криза, предизвикана од пандемијата и постојаното зголемување на цените на енергијата земјата строго го спроведува Парискиот договор. Како членка на Европската унија, Бугарија работи на исполнување на своите амбициозни европски колективни цели за намалување на емисиите на штетни гасови и постигнување климатска неутралност.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close