0_Магазин.ПорталКујна

Почина „татко на тирамисуто“

Кампеол инаку беше сопственик на „Але Бечери“ (Alle Beccherie), ресторан во северна Италија каде неговата сопруга и готвачот го создале познатиот десерт. Тоа слатко се состои од бисквити натопени во кафе и маскарпоне, и било додадено на нивното мени во 1972 година, но семејството никогаш не го патентирало.

Back to top button
Close
Close