0_МИА Истражува.ПорталИзбраноМИА Истражува

Посетата на Пелоси на Тајван – какви ќе бидат последиците по Русија

По почетокот на специјалната операција во Украина, конфронтацијата на Русија со САД и НАТО стана централниот нерв во светската политика. Вашингтон и неговите сојузници вложија огромни напори да ја спречат Кина да стане главниот „спасител" на Русија, давајќи и можност да ги избегне санкциите со преориентирање на нејзината економија од Запад кон Исток. Ги искористија сите средства: претседателот на Народна Република Кина, Си Џинпинг, го убедуваа, го молеа, се обидуваа да го одоброволат. Дури и банално му се заканија со предупредувања за некаква „висока цена“ што ќе мора да ја плати упорната Кина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close