ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Полска купува 32 хеликоптери од италијански „Леонардо“

Договорот се однесува на 32 хеликоптери „AW149“, значи две ескадрили, а првите хеликоптери ќе пристигнат во полската армија следната година, рече Блашчак. Повеќенаменските хеликоптери ќе ги гради леонардовата фабрика во Полска „PZL Swidnik“, а договорот вклучува логистика, обука и пакети со симулатори.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close