0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваОпштество

Половина од младите во државата преземаат напори за промени во општеството

Согласно податоците од истражувањето на Фондацијата за демократија на Вестминстер (ВФД), речиси половина од младите во Северна Македонија или 51 процент преземаат напори да направат промена во општеството. Најголем дел од нив не успеваат секогаш да ги решат проблемите, но сепак е позитивна работа што младите кои се општествено активни, како и младите коишто преземаат нешта за решавање на проблеми или, пак, членуваат во форми на младинско организирање се истите оние кои се позадоволни со своето место во општеството и се посклони повторно да делуваат, а и помалку веројатно да ја напуштат земјата.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close