0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталВидео изјаваМИА ИстражуваОпштествоТема

Повредени кучиња при третман кај необучени грумери, нема контрола на груминг-салоните

Рани по кожата, исечени уши, крвавење од ноктите, габични и бактериски инфекции од нестерилни машинки, повреди на тапанчето во увото кои доведуваат до глувило, но и повреда на окото што резултира со чир на рожницата, па прераснува во слепило, се најчест, но мал дел од оние повреди кои ги предизвикуваат необучените грумери кај кучињата. Ова е нешто за кое ретко се говори, а се случува секојдневно за што сведочат и ветеринарните доктори.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close