0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Плескање шлаканици на медиумите со тужби

Точно 924 тужби со отштета од над десет милиони евра - тоа е бројот на SLAPP тужби против новинари во Хрватска во моментов. Таа информација ја презентираше претседателот на Хрватската асоцијација на новинари (ХНД), Хрвоје Зовко, на годишното собрание на Европската федерација на новинари (ЕФЈ), што се одржа во Загреб во петокот и саботата.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close