0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Петровска: Се залагаме за дипломатско решавање на украинското прашање

Позициите на нашата држава по однос на прашањето, односно проблемот кој го имаат Руската Федерација и Република Украина е дека целосно го поддржуваме територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Како земја членка на НАТО, ја поддржуваме и се залагаме на политиката за отворени врати и правото на секоја земја вклучително и Украина за самоопределување, истакна вечерва министерката за одбрана Славјанка Петровска во интервју на ТВ Телма.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close