0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Пендаровски: Да изградиме системска, медиумска и лична отпорност кон дезинформациите

Пред нас е комплексна задача, преку холистички пристап да изградиме системска, медиумска, но, пред се, лична отпорност кон дезинформациите. Тоа можеме да го постигнеме само преку блиска соработка на државните институции, политичките партии, бизнис заедницата, граѓанскиот сектор и медиумите. Процесот на едуцирање за медиумската писменост и дезинформациите во нашите основни и средни училишта ќе овозможи да создаваме генерации на ученици кои ќе можат полесно да ги препознаваат лажните вести и да ги формулираат своите ставови врз основа на релевантни и проверени информации. Ова денеска го порача претседателот Стево Пендаровски на регионалната „Конференција за медиумска писменост ЕУ - Западен Балкан: Справување со дезинформациите“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close