0_Македонија.ПорталГраѓански секторЕкономија

Пајковска: Претприемачкиот потенцијал на жените е неискористен извор за економскиот раст

Претприемачкиот потенцијал на жените е неискористен извор за економскиот раст и вработеност кој треба да се активира. Затоа стратегијата за развој на женското претприемништво треба да има за цел економското јакнење на жените преку создавање на поволна бизнис клима и обезбедување поддршка за развој на нивниот претприемнички потенцијал со што ќе се придонесе кон развој на постоечките и отворање на нови претпријатија, креирање на нови работни места, а со тоа и јакнење на целокупната економија, истакна Јасна Пајковска од Центарот за управување со промени на обуката за дигитален маркетинг што се одржа во Охрид.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close