0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталДописници СветОпштество

Отпуштен од болница и последниот повреден во автобуската несреќа во Бугарија

Последниот пациент кој беше повреден во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, денеска е отпуштен од Клиниката за неврохирургија на болницата „Пирогов“ во Софија.

Софија, 1 декември 2021 (МИА) – Последниот пациент кој беше повреден во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, денеска е отпуштен од Клиниката за неврохирургија на болницата „Пирогов“ во Софија.

Медицински тим од Република Северна Македонија попладнево го пренесува пациентот во татковината, јави дописникот на МИА од Софија.

Ова е седмиот повреден во инцидентот на 23 ноември во кој загинаа 45 лица, државјани на Северна Македонија.

Во денешното соопштение од болницата „Пирогов“ се вели дека сите странски државјани кои ја преживеале несреќата на автопатот „Струма“ се пренесени и нивната состојба се следи во Република Северна Македонија и Република Србија по нивното отпуштање од „Пирогов“. нк/вг/

Таг
Back to top button
Close
Close