0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт

Откажана трката од Мото ГП за Големата награда на Финска

Меѓународната федерација за мотоспорт (FIM) најави откажување на етапата од серијата Мото ГП во финскиот град Кувола и намалување на шампионатот на 20 трки.

Миес, 26 мај 2022 (МИА) – Меѓународната федерација за мотоспорт (FIM) најави откажување на етапата од серијата Мото ГП во финскиот град Кувола и намалување на шампионатот на 20 трки.

– Работата за хомологација во „KymiRing“, заедно со ризиците предизвикани од геополитичката ситуација во регионот, доведе до откажување на Гран при во Куовола во 2022 година., Мото ГП со нетрпение очекува да се врати во Финска за прв пат по четири децении, се вели во соопштението на ФИМ.

Првата финска етапа на MotoGP од 1982 година требаше да се одржи во јули, прв пат по пауза од 40 години. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close