0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Османи: Не ни е во интерес обидот за аналогија на руската агресија во Украина со нашиот спор со Бугарија

Се повеќе е размислувањето и во евроспки земји членки и во ЕУ дека прашањето на проширувањето станува безбедносно прашање. Ние цело време и алармиравме дека тоа не е само прашање на политичко комплетирање на овој политички проект на ЕУ, туку е прашање на безбедносно консолидирање на континетот кое сега се покажува како слаба точка во услови кога ЕУ треба да игра поважна геополитичка улога. Се разбира дека оваа рана во телото на ЕУ ја кочи да влезе во геополитичкиот ринг со сите свои капацитети, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи, одговарајќи на прашање на денешниот брифинг со новинарите.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close