0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Османи: Да се ​​фокусираме и на минатото и на иднината

Се надевам дека побрзо ќе се формира редовен владин кабинет и институции за да можеме да ставиме крај на овој спор. Заложник е не само нашата европска перспектива, туку и целиот регион, заложник е пријателството меѓу нашите две земји.Република Бугарија е една од земјите кои го придвижуваат процесот на европска интеграција на целиот регион. Да не заборавиме дека во 2018 година во Софија Република Бугарија беше домаќин на Самитот на ЕУ за Западен Балкан и ја водеше оваа европска перспектива на целиот регион. Мислам дека тоа е во интерес и на Бугарија и тоа е во наш интерес и интерес на цела Европска унија, побрзо да се стави крај на ова прашање, кое непотребно ги оптоварува нашите билатерални односи, рече Османи.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close