Посетете ја новата веб страна на МИА
0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталБизнисБизнис.СлајдерЕкономијаМакедонија.СлајдерМИА ИстражуваТема

Одредби од Нацрт-законот за системот на плати лесно можат да се искористат за кратење на платите, предупредуваат експертите

- Самата потреба од ваков закон е крајно спорна. Во објаснувањето за законот е наведено дека моментално не постои единствен систем за пресметка на плати во јавниот сектор, ама не гледам ни зошто би имало. Јавниот сектор воопшто не е хомоген, во него влегуваат разни дејности и професии. Тој не е дефиниран од природата на работата, туку од сопственоста. Тој опфаќа и доктори, и глумци, и новинари, и полицајци, и инженери во хидроцентралите, и чистачи... Зошто би требало да има единствен систем на платите за сите овие дејности и професии, кога се тие толку различни? Апсолутно нема потреба од вакво нешто. Си постојат системски закони кои ги регулираат платите и работните односи и тие се доволни. Не сум слушнал дека има некоја ЕУ земја со ваков закон, вели Јовановиќ во изјава за МИА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close