КултураКултура.ПорталКултура.Слајдер

Објавено дигитално издание на книгата „Фросина – првиот македонски игран филм“ по повод 70 години од премиерата

Кинотеката на Северна Македонија деновиве ја одбележува 70-годишнината од премиерата на првиот македонски игран филм – Фросина, снимен во 1952 година, во режија на Војислав Нановиќ, а во продукција на тогашниот државен филмски продуцент „Вардар филм“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close