0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваОпштествоОстанато

ОБСЕ во соработка со Агенцијата за млади и спорт ја започна кампањата „Прекини го кругот – омразата не е твој стил“

Во периодот од 2013 и 2020 година, локалното граѓанско општество со поддршка на ОБСЕ регистрираше над 800 инциденти како резултат на меѓуетничка, верска или родова нетолеранција. Регистрираните инциденти најчесто се случувале на автобуски станици, во автобуси, училишни дворови и на социјални мрежи, истакна шефот на Мисијата на ОБСЕ, амбасадорот Клеменс Која на денешната презентација на кампањата насловена „Прекини го кругот – омразата не е твој стил“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close