Политика

Нуредини: Подготвени сме да бидеме дел од регионалното решавaње на прашањата за животната средина

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини ги претстави националните политики во областа животна средина пред меѓународниот аудиториум во рамките на Делфи економскиот форум, кој започна денеска во Грција. Во излагањето Нуредини даде осврт на климатските промени како најважен глобален предизвик и одговорот на Северна Македонија во оваа насока, чекорите кои ги презема Владата за намалување на стакленичките гасови, аерозагадувањето и управувањето со отпадот како приоритетни области.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close