0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Нови 511 случаи на Ковид-19, починати десет лица

Регистрирани се 511 нови случаи на Ковид-19 од направени 3.622 тестирања во претходното деноноќие, покажуваат податоците од Институтот за јавно здравје, според кои починати се 10, а 497 пациенти оздравеле.

Скопје, 26 октомври 2021 (МИА) –  Регистрирани се 511 нови случаи на Ковид-19 од направени 3.622 тестирања во претходното деноноќие, покажуваат податоците од Институтот за јавно здравје, според кои починати се 10, а 497 пациенти оздравеле.

Како што соопшти Министерството за здравство,  најмногу нови случаи има во Скопје – 247, по што следат Куманово – 54, Велес – 29, Кочани – 21, Битола – 20, Тетово, Прилеп, Кавадарци и Штип – по 15, Крива Паланка – 10, Делчево – 9, Гевгелија – 8, Кичево – 7, Неготино и Свети Николе – по 6, Виница – 5, Охрид и Богданци – по 4, Струмица, Радовиш, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Берово, Пробиштип, а во Крушево и Македонска Каменица по еден.

Од регистрираните оздравени пациенти во Скопје се 255, па следат Куманово – 65, Велес и Штип – 21, Прилеп – 17, Тетово – 14, Струмица – 13, Битола – 12, Охрид – 10, Кавадарци и Гевгелија – по 8, Кичево и Пробиштип – по 7, Струга и Кочани – по 6, Радовиш и Македонска Каменица – по 5, Крива Паланка и Виница – по 3, Ресен, Кратово, Богданци и Дојран – 2, Демир Хисар, Свети Николе и Дебар – по 1.

Четири од починатите лица се од Скопје (82г,79г,64г и 51г), две од Куманово (81г и 49г), а по едно починато лице има од Битола (71г), Велес (75г), Штип (67г) и Македонска Каменица (69г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 200 412, бројот на оздравени пациенти е 187 149, на починати е 7 072, а бројот на активни случаи изнесува 6 191.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 87721, Активни 3177

Куманово 12158, Активни 433

Тетово 10964, Активни 105

Прилеп 9393, Активни 243

Гостивар 7998, Активни 25

Битола 7361, Активни 207

Велес 6720, Активни 316

Кавадарци 6209, Активни 196

Охрид 6133, Активни 183

Штип 6081, Активни 191

Струмица 5892, Активни 134

Кичево 4081, Активни 69

Струга 3836, Активни 40

Кочани 3514, Активни 166

Гевгелија 2533, Активни 80

Неготино 2364, Активни 33

Свети Николе 1993, Активни 78

Крива Паланка 1594, Активни 118

Радовиш 1585, Активни 45

Ресен 1576, Активни 36

Дебар 1453, Активни 5

Берово 1228, Активни 16

Делчево 1151, Активни 31

Виница 1083, Активни 35

Пробиштип 995, Активни 54

Валандово 848, Активни 21

Кратово 637, Активни 31

Богданци 582, Активни 25

Крушево 546, Активни 15

Демир Хисар 480, Активни 37

Македонски Брод 476, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 354, Активни 38

Пехчево 319, Активни 3

Дојран 144, Активни 2.

Досега во државава се направени вкупно 1.369.624 тестирања на Ковид-19.свс/лв/

Таг
Back to top button
Close
Close