0_Македонија.ПорталОпштество

Нови 193 случаи со Ковид-19 и 97 оздравени пациенти во изминатите 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи со КОВИД-19 и 97 оздравени пациенти. Од вкупниот број на позитивни (193), регистрирани се 49 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ регистрирани се две починати лица од Скопје (85г) и Берово (76г), починати на ден 13.06.2022 и 20.06.2022. Едното лице е починато во болнички услови, а другото во домашни услови, соопшти Министерството за здравство.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close