0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Нема да се игра пријателскиот натпревар Израел – Аргентина

Репрезентацијата на Аргентина нема да дојде во Израел на пријателски натпревар, бидејќи преговорите меѓу страните пропаднаа, објави „YNetNews“.

Хаифа, 26 мај 2022 (МИА) – Репрезентацијата на Аргентина нема да дојде во Израел на пријателски натпревар, бидејќи преговорите меѓу страните пропаднаа, објави „YNetNews“.

Натпреварот против Израел беше откажан поради економски причини.

Претходно беше откажан пријателскиот натпревар на Аргентинците против Австралија, поради тоа што летот заради една средба во Аргентина беше оценет како несоодветен.

Против израелскиот тим, Аргентина требаше да игра на 6 јуни на стадионот Семи Офера во Хаифа. Натпреварот се очекуваше да донесе 2,5 милиони долари, од кои Аргентинците ќе добијат 1,5 милиони долари.

Да потсетиме дека Израел првично требаше да игра со Русија во Лигата на нации на овој датум, но рускиот тим беше исклучен од сите официјални натпреварувања на УЕФА. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close