Општински вестиСкопје

На 10 декември ќе почне новогодишното украсување на Скопје

На 10 декември ќе почне новогодишното украсување на главниот град, најави денеска градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

Скопје, 3 декември 2021 (МИА) – На 10 декември ќе почне новогодишното украсување на главниот град, најави денеска градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

Како што соопшти Град Скопје, на повикот на градоначалничката Арсовска до компаниите да покажат општествена одговорност за време на здравствено-економска и енергетска криза, се јавија компании заинтересирани да помогнат.

– Ова е време кога треба да се менуваат работите, кога треба да покажеме дека заедно можеме повеќе за нашиот град. На мојот повик се јавија компании кои ја покажаа својата општествена одговорност, а една од нив најави дека ќе го украси градот Скопје за Нова година без финансиски импликации по градот, изјави градоначалничката Арсовска по средбата со компанијата „Линк медиа“.

Град Скопје и „Линк медиа“ спогодбено го раскинаа договорот за новогодишно украсување на Скопје, што беше склучен во октомври оваа година. Тие денеска за таа цел потпишаа Меморандум за соработка. мд/дма/

Таг
Back to top button
Close
Close