Дописници МКДКултураКултура.ПорталКултура.СлајдерОпштински вести

На штипскиот локалитет Пилав Тепе откриена доцноантичка некропола

Штипските археолози го истражуваат локалитетот Пилав Тепе. Директорот на Заводот за заштита на споменици и музеј на град-Штип, Митко Штерјов вели дека истражувањата се одвиваат на локацијата, каде претходно се истражуваше на експресниот пат Штип-Радовиш. Теренските активности на овој локалитет се во завршна фаза.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close