0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Најстарата монотеистичка религија која постои и денес: Во што веруваат следбениците на Заратустра?

Приказната за зороастризмот започна пред речиси 4.000 години. Таа била првата монотеистичка религија во светот, па дури и официјалната религија на Персија од 600 п.н.е. до 650 г. И сè уште постои! Меѓутоа, додека во далечното минато била моќна, денес бројот на следбеници на оваа религија е еден од најмалите - меѓу 100.000 и 200.000.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close