0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталЕкономијаОпштество

Најголем проблем за вклучување на младите на пазарот на труд – неусогласеноста меѓу образовниот систем и потребите на работодавачите

Неусогласеност помеѓу образовниот систем и потребите на пазарот на работна сила се најголем проблем проблем за вклучување на младите на пазарот на трудот, беше посочено на денешната дебата „Што сакаат младите – Професиите на иднината бараат знаења и вештини денес“, во организација на ИДУЕп и Младински сојуз.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close