0_Web_АктуелноСветСвет.Слајдер

Научници открија живеалиште меѓу пластичните остатоци во Тихиот Океан

Научниците открија морски животни и растенија кои живеат на пластични остатоци во отворена океанска област наречена Големата тихоокеанска депонија. Многу од овие суштества се крајбрежни видови, кои живеат на километри од нивните вообичаени живеалишта, на половина пат помеѓу бреговите на Калифорнија и Хаваи, пишува Би-Би-Си.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close