0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Над милион слободни работни места во Велика Британија: Се нудат 15 фунти за час, но нема кој да работи

„Објавивме дека бараме 73 работници за прибирање на реколтата. Се пријавија девет лица, но само една жена се уште беше слободна. На крајот, таа почна да работи на друго место“, рече Ели Капер, додавајќи: - Не можевме да ангажираме ниту еден британски работник. Преку посредници сега имаме Полјаци, Романци, Бугари, Руси, Украинци - многу пријателски и вредни сезонски работници. Тие не се толку колку што сакавме, но барем можеме повеќе или помалку да се справиме со собирање на реколтата.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close