0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерТенис

Надал прв тенисер со поминати 6 000 дена по ред во Топ 10

Дваесеткратниот грен слем шампион Рафаел Надал е првиот тенисер со поминати 6 000 дена по ред во Топ 10.

Лондон, 30 септември 2021 (МИА) – Дваесеткратниот грен слем шампион Рафаел Надал е првиот тенисер со поминати 6 000 дена по ред во Топ 10.

Шпанецот за првпат влезе помеѓу најдобрите десет играчи на 25 април 2005 година и оттогаш е во светската тениска елита.

Во моментов Надал е на 7. место на светската АТП ранг-листа.

Инаку, Роџер Федерер е првиот што има 6 000 дена во Топ-10, но не последователно, односно во текот на серијата ги има напуштено десетте најдобри. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close