0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Мората сака да ја заврши кариерата во Јувентус

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Алваро Мората, кој е позајмен во Јувентус, би сакал да ја заврши кариерата во клубот од Торино, пишува „La Gazzetta dello Sport“.

Торино, 24 мај 2022 (МИА) – Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Алваро Мората, кој е позајмен во Јувентус, би сакал да ја заврши кариерата во клубот од Торино, пишува „La Gazzetta dello Sport“.

Според италијанскиот весник, и главниот тренер на торинскиот клуб Масимилијано Алегри би сакал да го задржи 29-годишниот Шпанец.

Да потсетиме дека Јувентус го изнајми напаѓачот пред две години. Договорот меѓу клубовите вклучуваше откупна опција за 35 милиони евра. Сепак, раководството на Јувентус ја промени стратегијата за трансфери и не е подготвено да плати толку многу за Мората.

Забележано е дека мадридскиот клуб нема да направи значителни отстапки и да се согласи на продажба на Шпанецот за 15 милиони евра плус бонуси.

Во сезоната 2021/22, Мората за Јувентус постигна 12 гола и оствари девет асистенции на 48 натпревари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close