БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

„Монитор“: Околу 74 отсто од албанските компании планираат да ангажираат странци, што е највисоко ниво во регионот

Овој тренд е во пораст, поради фактот што Албанија има највисоки стапки на иселување во однос на населението. Официјалните податоци на Институтот за статистика, ИНСТАТ, покажуваат дека во 2021 година нето имиграцијата достигнала 32 илјади лица, при што 80 отсто се на возраст под 34 години. Од друга страна, побарувачката за работна сила во некои сектори, како, туризмот, градежништвото и текстилната индустрија рапидно расте, поради проширувањето на дејноста, наведува весникот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close