0_Web_АктуелноБалканБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерДописници Свет

Мицотакис: Потребна е заедничка европска стратегија за справувањето со енергетската криза

Овој гасовод значително ќе ги промени и снабдувањето со енергија, но и енергетската безбедност за сите нас на европскиот континент, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на церемонијата во Софија за почетокот на комерцијалната употреба на интерконекторот за природен гас ИГБ меѓи Грција и Бугарија и уште една порача дека за енергетската криза, потребно е заедничко европско решение и заедничка европска стратегија, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close