БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Мицотакис од ОН со порака до Турците: Грција не е закана за вашата земја, не сме ви непријатели

Денеска, од Обединетите Нации, би сакал да му се обратам не само на турското раководство, туку директно и на турскиот народ со оваа порака: Грција не претставува никаква закана за вашата земја. Ние не сме ваши непријатели. Ние сме соседи. Ги цениме многуте пријателства меѓу обичните Грци и Турци, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на Генералното собрание на ОН, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close