ОпштествоПолитички партии

Мицкоски: МПЦ никој не може да го одземе, ОА е добро зашто има вековна историја, а може да се додаде и Јустинијана Прима

Добро е нашата црква да биде примена во канонско единство како Охридска архиепископија која има вековна историја, но никој нема право да и го одземе правото да си биде МПЦ, а би сугерирал да се додаде и Јустинијана Прима, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговорајќи на новинарско прашање за ставот на партијата во врска со прашањето за автокефаноста и именувањето на МПЦ-ОА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close